MRBA.net.au

MRBA

 

Macedon Ranges Basketball Association teams, playing as the Woodend Hawks in the 2019/20 Summer Sunbury Basketball Association's Junior Domestic competitions, are listed below.

The design of teams is a complex task; our highest priority is to provide maximum development opportunity for all players. This involves several factors, particularly in the Summer season when top-age players from the Winter season must shift into an older age bracket. Equally important, of course, is the need to secure volunteer coaches available for training and games at potentially different venues and tightly-scheduled times on game day. While we do our best to accommodate individual considerations (e.g. sibling connections and player travel logistics) to help ensure players can make training and games, please understand that we are usually too highly constrained to satisfy further individual preferences. Our aim above all else is to help all players become better basketballers, to have an enjoyable season, and to gain valuable life skills.

Training times and locations will be confirmed below when we have balanced our team coach's availability with limited court availability.

Please note, the old non-reversible singlet tops are now phased out. All players must have the new reversible singlet tops. This will ease the logistics of organising clash tops when Hawks play each other, and when playing the Lions. The players will appreciate being able to wear their own top in these games, too! For new uniforms, please contact our lovely uniform coordinator, Janene Attard, on 0409 803 163 or janeneattard@bigpond.coma.  

If you have questions or require further information regarding Woodend Hawks please email our volunteer Hawks Coordinator Anita Kent (anita@mrba.org.au). Thank you Anita!

Registrations for Summer 2019/20 season are open and due at our Registration Page.

The entire list of Woodend Hawks games is available HERE

WH12 TC

  • C: TAMARA COLLINS
  • ASST C: EMILY WHITE
  • TM: KATE KILLICK
  • Training: Tuesday 4-5 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Sadie Collins
  • Zara Conway
  • Millie Erwin
  • Jasmine Hogbin
  • Lucy Killick
  • Rylee Needle
  • Julie Rogan
  • Mali Royal
WH12 GC

  • C: GRACE COOPER
  • ASST C: LILLI COLLINS
  • TM: JULIA PADGETT/EMMA READ
  • Training: Monday 5-6 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Annie Brocklesby
  • Bridie Brown
  • Ella Forshaw
  • Evie Greenall
  • Alicia Hehir
  • Georgia Jehle
  • Neve Padgett
  • Bronte Teed
WH14 MG

  • C: TBD
  • ASST C: TALESHA JONES
  • TM: HELEN SINNOTT
  • Training: Thursday 6-7 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Tahlia Broomhall
  • Cyra Chignell
  • Maisy Hayter
  • Eliza Lowe
  • Isabelle Nicholson
  • Abby Sinnott
  • Mia Turner
  • Ivy Wills
WH14 JG

  • C: JOHN GEHMAN
  • TM: CRAIG LENAINE-SMITH
  • Training: Monday 7-8 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Torah Dowling
  • April Gehman
  • Maeve Jackman
  • Poppy Lenaine-Smith
  • Sarah McClean
  • Georgia McNamara
  • Gemma Triffitt
WH16 JH

  • C: JAY HENERY
  • TM: SHAN GARRAHAN
  • Training: Tuesday 6-7 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Cara Beattie
  • Ashlyn Broomhall
  • Bridie Conway
  • Nikola Cox
  • Molly Garrahan
  • Tahlia Henery
  • Akira Powell
  • Sarah Rankin
  • Anna Tatton
WH16 JP

  • C: JAMES PORTER
  • TM: LOUISE HOGBIN
  • Training: Wednesday 6.30-7.30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Alexandra Ball
  • Nellie Byrne
  • Savanah-Lei Cordiner
  • Amber Gajic
  • Kayla Hogbin
  • Kesia Ohare
  • Claudia Oswin
  • Coco Porter
WH19 SO

  • C: SION ORRITT
  • TM: CILLA WARD
  • Training: Tuesday 5-6 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Lilli Collins
  • Erin Condron
  • Grace Cooper
  • Scarlett Orritt
  • Lauren Trakosas
  • Ella Unwin
  • Paige Ward
WH19 TC

  • C: TAMARA COLLINGS
  • TM: BRETT GEISLER
  • Training: Tuesday 5-6 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Julia Barrett
  • Tayah Cordiner
  • Hannah Gajic
  • Macy Geisler
  • Tahlia Henery
  • Emily White
  • Lottie Wilson-Annan
WH19 SB

  • C: SHARON BEATTIE
  • TM: SHARON PARKER
  • Training: Tuesday 5-6 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Catherine Attard
  • Sydney Beattie
  • Cara Beattie
  • Eliza Bell
  • Alanna Bieshaar
  • Olivia Cosgriff
  • Jessica Cox
  • Molly Garrahan
`
WH12 SW

  • C: SALLY WATT
  • TM: JO LEFFANUE
  • Training: MONDAY 4-5 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Jack Carrick
  • Riley Coundon
  • Sam Gray
  • Noah Hanegraaf
  • Finlay Watt
WH12 DN

  • C: DAMIEN NICKELS
  • TM: ANNE-MAREE COUNDON
  • Training: Wednesday 4:30-5:30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Buster Carrick
  • Hunter Coundon
  • Cooper Langdon
  • Tyler Mason
  • Noah Nickels
  • Levi Zoch
WH12 NL

  • C: NICK LETHBRIDGE
  • TM: PADDY CALLAGHAN
  • Training: Wednesday 4:30-5:30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Oran Callaghan
  • Nathan Galvin
  • James Gray
  • Oscar Lethbridge
  • Jordan Muscat
  • Oscar Porter
  • Ben Rollinson
  • Ajay Ryrie
WH14 AR

  • C: AARON ROYAL
  • TM: ANDY GRAY
  • Training: Tuesday 4-5 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Liam Callaghan
  • Rhys Garrahan
  • Alex Gray
  • Willem Hanegraaf
  • Luca Laird
  • Gus Mills
  • Thor Royal
  • Oliver Watt
WH14 JZ

  • C: JAMIE ZOCH
  • TM: PETA RANKIN
  • Training: Wednesday 5.30-6.30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Flynn Awty
  • Patrick Cooper
  • Ruben Hewitt
  • Austin Pennefather
  • Ben Rankin
  • Joel Zoch
WH14 DC

  • C: DAMIEN COOPER
  • TM: JENNY BALDWIN
  • Training: Monday 5-6 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Jordan Baldwin
  • Finn Collins
  • Frankie Niall
  • Ned O'Connor
  • Rupert Porter
  • Noah Richards
  • Matthew Rollinson
WH14 BT

  • C: BILL TRIKOJUS
  • TM: TBC
  • Training: Monday 4-5 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Ethan Azzopardi
  • Arlo Floreani
  • Sasha Kennedy
  • Quinn Parker
  • Will Potter
  • Caj Scoloro
  • Jackson Sipthorp
  • Harry White
WH16 AC

  • C: ANDREW CONDRON
  • TM: DANNILLE ROYAL
  • Training: Wednesday 6.30-7.30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Tadhg Condron
  • Fletcher Cooper
  • Sebastian Forde
  • Joshua Gray
  • Finn Hanegraaf
  • Gus Hanegraaf
  • Cormac Hayes
  • Saxon Royal
WH16 JK

  • C: JONOTHAN KRIETEMEYER
  • TM: ROZ MITCHELL
  • Training: Monday 6-7 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Hunter Carson
  • Jordan Crook
  • Jett Sanders-Henshall
  • Joel Krietemeyer
  • Diesel Lewis
  • Xavier Mitchell
  • Andre Testa
WH16 DC

  • C: DAMIEN COOPER
  • TM: SHARON COLLICOAT
  • Training: Monday 6-7 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Elliot Foster
  • Max Hanegraaf
  • Noah Kontossis
  • Ashley Morgan
  • Riley Saunders
  • August Stelma
  • Marcus Trakosas
WH16 GH

  • C: GABE HEBB
  • TM: VICKI WATERS
  • Training: Wednesday 5.30-6.30 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Ethan Dillon
  • Declan McDonald
  • Roy Perry
  • Dylan Porter
  • Matthew Waters
  • Lachlan Witkowski
WH19 CF

  • C: CHRIS FORDE
  • TM: MARNIE MUSCAT
  • Training: Monday 8-9 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Zac Berger
  • Sebastian Forde
  • Thomas Frith
  • Blake MacDonald
  • Josh Muscat
  • Lochy Ormerod
  • Jack Richmond
  • Tyson Ryrie
WH19 JK

  • C: JONOTHAN KRIETEMEYER
  • TM: ELLEN DOWNS
  • Training: Monday 7-8 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Lachlan Downs
  • Joseph Hebb
  • Max Kent
  • Jeremy Krietemeyer
  • Maurice Nind
  • William Oswin
  • Charles Teed
  • Connor Whitfield
WH19 JG

  • C: JOHN GEHMAN
  • TM: DAVID BLOMFIELD
  • Training: Monday 8-9 PM
  • Court: Buffalo
  • SBA Team Link
  •  
  • Hunter Blomfield
  • James Chandler
  • Gabriel Hebb
  • Andrew McClean
  • Cole Melling
  • Nathanael Ng
  • Kade Rushford
  • Jacob Street-Glasson
  • Thomas Whittam
Macedon Ranges Basketball Association
Buffalo Stadium 1-27 Forest St, Woodend
Postal Address: PO Box 887, Woodend VIC 3442
Find us on Team App