MRBA.net.au

MRBA

 

Teams
Archbishops of Banterberry

Team Roster
  • 13 Ben Morgan
  • 35 Leo Morgan
  • 6 Lachlan Brooks
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 20:30 vs Woodsy Wonders      
Round 2 30 Oct 2018 20:30 vs Flux      
Round 3 14 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 4 21 Nov 2018 20:30 vs The Replacements      
Round 5 28 Nov 2018 20:30 vs Expendables      
Round 6 06 Dec 2018 BYE          
Round 7 12 Dec 2018 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 8 19 Dec 2018 19:40 vs Ranges      
Round 9 30 Jan 2019 20:30 vs Hawks      
Round 10 06 Feb 2019 20:30 vs The Replacements      
Round 11 13 Feb 2019 21:20 vs Expendables      
Round 12 20 Feb 2019 BYE          
Round 13 27 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 14 06 Mar 2019 19:40 vs Ranges      
Round 15 13 Mar 2019 20:30 vs Flux      
Ranges

Team Roster
  • 00 Lachlan Tunn
  • 10 Daniel Botwood
  • 14 Jake Owen
  • 15 Lachlan Scott
  • 52 Ben Le Nepveu
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 19:40 vs Expendables      
Round 2 30 Oct 2018 19:40 vs Hawks      
Round 3 14 Nov 2018 BYE          
Round 4 21 Nov 2018 21:20 vs Flux 10 - -1
Round 5 28 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 6 06 Dec 2018 21:20 vs The Replacements      
Round 7 12 Dec 2018 21:20 vs Expendables      
Round 8 19 Dec 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 9 30 Jan 2019 BYE          
Round 10 06 Feb 2019 21:20 vs Flux 80 - 60
Round 11 13 Feb 2019 20:30 vs Hawks      
Round 12 20 Feb 2019 21:20 vs The Replacements 39 - 26
Round 13 27 Feb 2019 21:20 vs Expendables      
Round 14 06 Mar 2019 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 15 13 Mar 2019 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 20:00 vs The Replacements      
Flux

Team Roster
  • 0 Patrick Ritchie
  • 00 Thomas Selby
  • 11 Jason Palmer
  • 12 Matt Quinn
  • 13 Matt Bourke
  • 3 Daniel Palmer
  • 30 Tom Scott
  • 4 Luke Bourke
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 21:20 vs Hawks 10 - -1
Round 2 30 Oct 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry      
Round 3 14 Nov 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 4 21 Nov 2018 21:20 vs Ranges      
Round 5 28 Nov 2018 BYE          
Round 6 06 Dec 2018 20:30 vs Hawks      
Round 7 12 Dec 2018 20:30 vs The Replacements 29 - 19
Round 8 19 Dec 2018 20:30 vs Expendables 38 - 33
Round 9 30 Jan 2019 17:40 vs Woodsy Wonders 55 - 40
Round 10 06 Feb 2019 21:20 vs Ranges 60 - 80
Round 11 13 Feb 2019 BYE          
Round 12 20 Feb 2019 20:30 vs Hawks 10 - -1
Round 13 27 Feb 2019 20:30 vs The Replacements 63 - 41
Round 14 06 Mar 2019 21:20 vs Expendables 57 - 32
Round 15 13 Mar 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 21:00 vs Expendables      
Woodsy Wonders

Team Roster
  • C Justin Rodda: 0478 125 929
  • 10 Justin Rodda
  • 41 Andrew Blain
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry      
Round 2 30 Oct 2018 21:20 vs Expendables      
Round 3 14 Nov 2018 21:20 vs Flux      
Round 4 21 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 5 28 Nov 2018 21:20 vs The Replacements      
Round 6 06 Dec 2018 19:40 vs Expendables      
Round 7 12 Dec 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 8 19 Dec 2018 BYE          
Round 9 30 Jan 2019 17:40 vs Flux 40 - 55
Round 10 06 Feb 2019 19:40 vs Hawks      
Round 11 13 Feb 2019 19:40 vs The Replacements      
Round 12 20 Feb 2019 19:40 vs Expendables      
Round 13 27 Feb 2019 19:40 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 14 06 Mar 2019 BYE          
Round 15 13 Mar 2019 21:20 vs Ranges      
Hawks

Team Roster
  • 00 Damien Cooper
  • 00 Trav Legget
  • 45 Aiden Cooper
  • 54 Matt Phillips
  • 7 Riley Unwin
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 21:20 vs Flux      
Round 2 30 Oct 2018 19:40 vs Ranges      
Round 3 14 Nov 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 4 21 Nov 2018 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 5 28 Nov 2018 19:40 vs Ranges      
Round 6 06 Dec 2018 20:30 vs Flux      
Round 7 12 Dec 2018 BYE          
Round 8 19 Dec 2018 21:20 vs The Replacements 10 - -1
Round 9 30 Jan 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 10 06 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 11 13 Feb 2019 20:30 vs Ranges      
Round 12 20 Feb 2019 20:30 vs Flux      
Round 13 27 Feb 2019 BYE          
Round 14 06 Mar 2019 20:30 vs The Replacements      
Round 15 13 Mar 2019 19:40 vs Expendables      
The Replacements

Team Roster
  • Scott Hammand
  • Damien Schroeder
  • Simon Williams
  • 12 Craig Byrne
  • 14 Garry Hewitt
  • 23 Tim Blade
  • 6 Matt Bartram
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 BYE          
Round 2 30 Oct 2018 BYE          
Round 3 14 Nov 2018 20:30 vs Expendables 6 - 51
Round 4 21 Nov 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 5 28 Nov 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 6 06 Dec 2018 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 7 12 Dec 2018 20:30 vs Flux 19 - 29
Round 8 19 Dec 2018 21:20 vs Hawks      
Round 9 30 Jan 2019 21:20 vs Expendables 25 - 13
Round 10 06 Feb 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 11 13 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 12 20 Feb 2019 21:20 vs Ranges 26 - 39
Round 13 27 Feb 2019 20:30 vs Flux 41 - 63
Round 14 06 Mar 2019 20:30 vs Hawks 10 - -1
Round 15 13 Mar 2019 BYE          
Semi-Final 20 Mar 2019 20:00 vs Ranges      
Expendables

Team Roster
  • 10 Paul Batkovic
  • 11 Ben Cumming
  • 23 Simon Liebelt
  • 24 Daley Smith
  • 35 Chris Taylor
  • 40 Damien Nickels
  • 44 John Gehman
  • 9 Charlie McHarg
Team Schedule
Round 1 23 Oct 2018 19:40 vs Ranges 10 - -1
Round 2 30 Oct 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 3 14 Nov 2018 20:30 vs The Replacements 51 - 6
Round 4 21 Nov 2018 BYE          
Round 5 28 Nov 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 6 06 Dec 2018 19:40 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 7 12 Dec 2018 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 8 19 Dec 2018 20:30 vs Flux 33 - 38
Round 9 30 Jan 2019 21:20 vs The Replacements 13 - 25
Round 10 06 Feb 2019 BYE          
Round 11 13 Feb 2019 21:20 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 12 20 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 13 27 Feb 2019 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 14 06 Mar 2019 21:20 vs Flux 32 - 57
Round 15 13 Mar 2019 19:40 vs Hawks 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 21:00 vs Flux      
Ladder
P Team G W L D B F GP + - %age
1 Expendables 15 9 3 0 2 1 36 209 126 165.9
Round 1 23 Oct 2018 19:40 vs Ranges 10 - -1
Round 2 30 Oct 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 3 14 Nov 2018 20:30 vs The Replacements 51 - 6
Round 4 21 Nov 2018 BYE          
Round 5 28 Nov 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 6 06 Dec 2018 19:40 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 7 12 Dec 2018 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 8 19 Dec 2018 20:30 vs Flux 33 - 38
Round 9 30 Jan 2019 21:20 vs The Replacements 13 - 25
Round 10 06 Feb 2019 BYE          
Round 11 13 Feb 2019 21:20 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 12 20 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 13 27 Feb 2019 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 14 06 Mar 2019 21:20 vs Flux 32 - 57
Round 15 13 Mar 2019 19:40 vs Hawks 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 21:00 vs Flux      
2 Flux 15 9 1 0 2 3 34 342 255 134.1
Round 1 23 Oct 2018 21:20 vs Hawks 10 - -1
Round 2 30 Oct 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry      
Round 3 14 Nov 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 4 21 Nov 2018 21:20 vs Ranges      
Round 5 28 Nov 2018 BYE          
Round 6 06 Dec 2018 20:30 vs Hawks      
Round 7 12 Dec 2018 20:30 vs The Replacements 29 - 19
Round 8 19 Dec 2018 20:30 vs Expendables 38 - 33
Round 9 30 Jan 2019 17:40 vs Woodsy Wonders 55 - 40
Round 10 06 Feb 2019 21:20 vs Ranges 60 - 80
Round 11 13 Feb 2019 BYE          
Round 12 20 Feb 2019 20:30 vs Hawks 10 - -1
Round 13 27 Feb 2019 20:30 vs The Replacements 63 - 41
Round 14 06 Mar 2019 21:20 vs Expendables 57 - 32
Round 15 13 Mar 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 21:00 vs Expendables      
3 The Replacements 15 6 4 0 3 2 31 167 205 81.5
Round 1 23 Oct 2018 BYE          
Round 2 30 Oct 2018 BYE          
Round 3 14 Nov 2018 20:30 vs Expendables 6 - 51
Round 4 21 Nov 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 5 28 Nov 2018 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Round 6 06 Dec 2018 21:20 vs Ranges 10 - -1
Round 7 12 Dec 2018 20:30 vs Flux 19 - 29
Round 8 19 Dec 2018 21:20 vs Hawks      
Round 9 30 Jan 2019 21:20 vs Expendables 25 - 13
Round 10 06 Feb 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 11 13 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 12 20 Feb 2019 21:20 vs Ranges 26 - 39
Round 13 27 Feb 2019 20:30 vs Flux 41 - 63
Round 14 06 Mar 2019 20:30 vs Hawks 10 - -1
Round 15 13 Mar 2019 BYE          
Semi-Final 20 Mar 2019 20:00 vs Ranges      
4 Ranges 15 4 0 0 2 9 18 139 126 110.3
Round 1 23 Oct 2018 19:40 vs Expendables      
Round 2 30 Oct 2018 19:40 vs Hawks      
Round 3 14 Nov 2018 BYE          
Round 4 21 Nov 2018 21:20 vs Flux 10 - -1
Round 5 28 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 6 06 Dec 2018 21:20 vs The Replacements      
Round 7 12 Dec 2018 21:20 vs Expendables      
Round 8 19 Dec 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 9 30 Jan 2019 BYE          
Round 10 06 Feb 2019 21:20 vs Flux 80 - 60
Round 11 13 Feb 2019 20:30 vs Hawks      
Round 12 20 Feb 2019 21:20 vs The Replacements 39 - 26
Round 13 27 Feb 2019 21:20 vs Expendables      
Round 14 06 Mar 2019 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 15 13 Mar 2019 21:20 vs Woodsy Wonders 10 - -1
Semi-Final 20 Mar 2019 20:00 vs The Replacements      
5 Hawks 15 2 0 0 2 11 12 20 40 50.0
Round 1 23 Oct 2018 21:20 vs Flux      
Round 2 30 Oct 2018 19:40 vs Ranges      
Round 3 14 Nov 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 4 21 Nov 2018 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 5 28 Nov 2018 19:40 vs Ranges      
Round 6 06 Dec 2018 20:30 vs Flux      
Round 7 12 Dec 2018 BYE          
Round 8 19 Dec 2018 21:20 vs The Replacements 10 - -1
Round 9 30 Jan 2019 20:30 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 10 06 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 11 13 Feb 2019 20:30 vs Ranges      
Round 12 20 Feb 2019 20:30 vs Flux      
Round 13 27 Feb 2019 BYE          
Round 14 06 Mar 2019 20:30 vs The Replacements      
Round 15 13 Mar 2019 19:40 vs Expendables      
6 Woodsy Wonders 15 1 1 0 2 11 10 50 105 47.6
Round 1 23 Oct 2018 20:30 vs Archbishops of Banterberry      
Round 2 30 Oct 2018 21:20 vs Expendables      
Round 3 14 Nov 2018 21:20 vs Flux      
Round 4 21 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 5 28 Nov 2018 21:20 vs The Replacements      
Round 6 06 Dec 2018 19:40 vs Expendables      
Round 7 12 Dec 2018 19:40 vs Archbishops of Banterberry      
Round 8 19 Dec 2018 BYE          
Round 9 30 Jan 2019 17:40 vs Flux 40 - 55
Round 10 06 Feb 2019 19:40 vs Hawks      
Round 11 13 Feb 2019 19:40 vs The Replacements      
Round 12 20 Feb 2019 19:40 vs Expendables      
Round 13 27 Feb 2019 19:40 vs Archbishops of Banterberry 10 - -1
Round 14 06 Mar 2019 BYE          
Round 15 13 Mar 2019 21:20 vs Ranges      
7 Archbishops of Banterberry 15 0 0 0 2 13 6 0 70 0.0
Round 1 23 Oct 2018 20:30 vs Woodsy Wonders      
Round 2 30 Oct 2018 20:30 vs Flux      
Round 3 14 Nov 2018 19:40 vs Hawks      
Round 4 21 Nov 2018 20:30 vs The Replacements      
Round 5 28 Nov 2018 20:30 vs Expendables      
Round 6 06 Dec 2018 BYE          
Round 7 12 Dec 2018 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 8 19 Dec 2018 19:40 vs Ranges      
Round 9 30 Jan 2019 20:30 vs Hawks      
Round 10 06 Feb 2019 20:30 vs The Replacements      
Round 11 13 Feb 2019 21:20 vs Expendables      
Round 12 20 Feb 2019 BYE          
Round 13 27 Feb 2019 19:40 vs Woodsy Wonders      
Round 14 06 Mar 2019 19:40 vs Ranges      
Round 15 13 Mar 2019 20:30 vs Flux      
Fixture
  • Round 1: 23 Oct 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Expendables 10 forfeited by Ranges 0 Archbishops of Banterberry
    20:30 Archbishops of Banterberry 0 double forfeited with Woodsy Wonders 0 Expendables
    21:20 Flux 10 forfeited by Hawks 0 Woodsy Wonders
    BYE The Replacements          
  • Round 2: 30 Oct 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Ranges 0 double forfeited with Hawks 0 Archbishops of Banterberry
    20:30 Archbishops of Banterberry 0 double forfeited with Flux 0 Ranges
    21:20 Expendables 10 forfeited by Woodsy Wonders 0 Flux
    BYE The Replacements          
  • Round 3: 14 Nov 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Hawks 0 double forfeited with Archbishops of Banterberry 0 The Replacements
    20:30 The Replacements 6 lost to Expendables 51 Flux
    21:20 Woodsy Wonders 0 forfeited to Flux 10 Expendables
    BYE Ranges          
  • Round 4: 21 Nov 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Woodsy Wonders 0 double forfeited with Hawks 0 Archbishops of Banterberry
    20:30 The Replacements 10 forfeited by Archbishops of Banterberry 0 Hawks
    21:20 Flux 0 forfeited to Ranges 10 The Replacements
    BYE Expendables          
  • Round 5: 28 Nov 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Ranges 0 double forfeited with Hawks 0 Archbishops of Banterberry
    20:30 Expendables 10 forfeited by Archbishops of Banterberry 0 Hawks
    21:20 The Replacements 10 forfeited by Woodsy Wonders 0 Expendables
    BYE Flux          
  • Round 6: 06 Dec 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Expendables 10 forfeited by Woodsy Wonders 0 Hawks
    20:30 Flux 0 double forfeited with Hawks 0 Woodsy Wonders
    21:20 Ranges 0 forfeited to The Replacements 10 Hawks
    BYE Archbishops of Banterberry          
  • Round 7: 12 Dec 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Woodsy Wonders 0 double forfeited with Archbishops of Banterberry 0 The Replacements
    20:30 Flux 29 defeated The Replacements 19 Archbishops of Banterberry
    21:20 Expendables 10 forfeited by Ranges 0 Flux
    BYE Hawks          
  • Round 8: 19 Dec 2018
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Archbishops of Banterberry 0 double forfeited with Ranges 0 Expendables
    20:30 Flux 38 defeated Expendables 33 Ranges
    21:20 Hawks 10 forfeited by The Replacements 0 Ranges
    BYE Woodsy Wonders          
  • Round 9: 30 Jan 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    17:40 Woodsy Wonders 40 lost to Flux 55 Archbishops of Banterberry
    20:30 Hawks 10 forfeited by Archbishops of Banterberry 0 Flux
    21:20 The Replacements 25 defeated Expendables 13 Hawks
    BYE Ranges          
  • Round 10: 06 Feb 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Woodsy Wonders 0 double forfeited with Hawks 0 Archbishops of Banterberry
    20:30 The Replacements 10 forfeited by Archbishops of Banterberry 0 Woodsy Wonders
    21:20 Ranges 80 defeated Flux 60 The Replacements
    BYE Expendables          
  • Round 11: 13 Feb 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 The Replacements 0 double forfeited with Woodsy Wonders 0 Hawks
    20:30 Ranges 0 double forfeited with Hawks 0 Woodsy Wonders
    21:20 Archbishops of Banterberry 0 forfeited to Expendables 10 Ranges
    BYE Flux          
  • Round 12: 20 Feb 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Expendables 0 double forfeited with Woodsy Wonders 0 Hawks
    20:30 Flux 10 forfeited by Hawks 0 Woodsy Wonders
    21:20 Ranges 39 defeated The Replacements 26 Flux
    BYE Archbishops of Banterberry          
  • Round 13: 27 Feb 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Woodsy Wonders 10 forfeited by Archbishops of Banterberry 0 The Replacements
    20:30 Flux 63 defeated The Replacements 41 Archbishops of Banterberry
    21:20 Expendables 10 forfeited by Ranges 0 Flux
    BYE Hawks          
  • Round 14: 06 Mar 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Archbishops of Banterberry 0 double forfeited with Ranges 0 Hawks
    20:30 The Replacements 10 forfeited by Hawks 0 Ranges
    21:20 Flux 57 defeated Expendables 32 The Replacements
    BYE Woodsy Wonders          
  • Round 15: 13 Mar 2019
    Time
    Home
       
    Away
     
    Scorers
    19:40 Hawks 0 forfeited to Expendables 10 Flux
    20:30 Archbishops of Banterberry 0 forfeited to Flux 10 Expendables
    21:20 Ranges 10 forfeited by Woodsy Wonders 0 Expendables
    BYE The Replacements          
  • Semi-Final: 20 Mar 2019
    Time
    Team 1
       
    Team 2
     
    Scorers
    20:00 The Replacements   vs Ranges   Flux
    21:00 Expendables   vs Flux   Ranges
  • Prelim-Final: 27 Mar 2019
    Time
    Team 1
       
    Team 2
     
    Scorers
    20:00 winner 3v4   vs loser 1v2   Umpires
  • GRAND FINAL: 03 Apr 2019
    Time
    Team 1
       
    Team 2
     
    Scorers
    20:00 winner semi   vs winner prelim   Umpires
Policies:
  1. Players must play a minimum of 50% of the games to qualify for finals
  2. Players must have paid insurance and competition fees prior to the first game. Violations will result in forfeit.
  3. Teams may use fill players under the following conditions:
    1. if the fill-in players are already registered in the same competition,
    2. if the team has 3 or fewer players to make up a team to play (teams with the minimum of four players may not pick up a fill player
    3. if they have approval from the opposing team
    NOTE: This set of rules is designed to assist teams requiring help and to avoid forfeits. The co-ordinator will have final say in the event of any disputes.
  4. All teams must have a minimum of 4 players in total to take the court
  5. All teams must supply two scorers for duty.
  6. 3 premiership points will be deducted for each offence of failure to perform duty, or having someone perform duty on their behalf.
  7. Correct basketball uniforms, i.e shorts without pockets and singlets, must be worn at all times
  8. During training and games, all players must have long hair tied up, removed all jewellery, and fingernails trimmed short.
  9. The MRBA Code of Conduct applies for all players, parents, coaches, officials, umpires and spectators.
Macedon Ranges Basketball Association
Buffalo Stadium 1-27 Forest St, Woodend
Postal Address: PO Box 606, Woodend VIC 3442
Find us on Team App