MRBA.net.au

MRBA

2019 MRBA Rep Program

Congratulations to the players below who are being asked to continue into the next stage of the Rep program selection process.

To the players who are not listed, thank you for taking part in our try-outs and we hope to see you again next year!

If you have any queries, please contact Tamara Collins at vicepresident@mrba.org.au

U12 Girls

  • C: Simon Liebelt
  • Asst: Tamara Collins

All players below confirmed on the squad


  • Sadie Collins
  • Zara Conway
  • Scarlette Guarino
  • Maeve Jackman
  • Lucy Killick
  • Kitty McKenna
  • Bronte Read
  • Mali Royal
  • Mekenzie Wood




U14 Girls

  • C: Michael Ryan


  • Chloe Ali
  • Bridie Conway
  • Kyrah Guarino
  • Ava McGrath
  • Abbey McKenna
  • Elsie Noonan
  • Holly Poyser
  • Sarah Rankin
  • Charlotte Ryan
  • Mia Turner

Emergencies (in no particular order)

  • Elka Thompson
  • Maisy Hayter


U16 Girls

  • C: Simon Nicholson

Please refer to email for further try-out information in the next few days


  • Sophie Ball
  • Cara Beattie
  • Isabella Bird
  • Adi Cameron
  • Lilli Collins
  • Erin Condron
  • Molly Garrahan
  • Tahlia Henery
  • Scarlett Orritt
  • Anna Tatton
  • Lauren Trakosas
  • Ella Unwin
  • Jemima Wilcox
U12 Boys

  • C: John Maxwell
  • Asst: Damien Cooper

Please refer to email for further try-out information in the next few days


  • Charlie Conroy
  • Patrick Cooper
  • Rhys Garrahan
  • Alex Gray
  • Noah Hanegraaf
  • Samuel Haslett
  • Sonny Maxwell
  • Finn McGinty
  • Ben Taylor
  • Finlay Watt

Emergencies

  • Lenny Maxwell
  • Ben Rankin
U14 Boys

  • C: Andy Condron
  • Asst: Shane McPhee



  • Tadhg Condron
  • Fletcher Cooper
  • Cooper Duff-Tyler
  • Isaac Farrelly
  • Gus Hanegraaf
  • Willem Hanegraaf
  • Thomas McPhee
  • Lachlan Morgan-Smith
  • Charlie Paton
  • Max Whitefield

Emergencies

  • Harrison Bryant
  • Oliver Watt


U16 Boys

  • C: Ryan McCulloch
  • Asst: Dylan Tunn

Please refer to email for further try-out information in the next few days


  • Tate Barnes
  • Shawn Bowden
  • Thomas Bradley
  • Declan Henery
  • Jacob Poyser
  • Jeremy Rankin
  • Siologa Siu
  • Conner Vesper
  • Rye Penny
  • Lachlan Vincent

Emergencies

  • Thomas Aquilina
  • Kade Rushford
U18 Boys

  • C: Brendan Farrelly
  • Asst: Tim Lane

This squad has been finalised


  • Jackson Ball
  • Kyle Bravo-Cripps
  • Declan Farrelly
  • Josh Greetham
  • Tyson Hamilton
  • Jack Hassett
  • Caedon Lane
  • Jordan Phillips
  • Joshua Roberts
  • Frank Schipano

Emergencies

  • Joshua Bowden
  • Joe Hebb
Age Group (Boys & Girls) Birth Year Try-out Time on 15 Sept Tournament Dates
U12s 2008
2009
11:45 AM - 12:45 PM 12-14 April 2019
U14s 2006
2007
1:00 PM - 2:00 PM 6-8 April 2019
U16s 2004
2005
2:15 PM - 3:15 PM 16-17 Feb (Div 1 & 2) 16-17 Mar (Div 3 & 4)
U18s 2002
2003
3:30 PM - 4:30 PM 16-17 Feb (Div 1 & 2) 16-17 Mar (Div 3 & 4)
Macedon Ranges Basketball Association
Buffalo Stadium 1-27 Forest St, Woodend
Postal Address: PO Box 887, Woodend VIC 3442
Find us on Team App